سروشان صنعت فلزات سخت

خط ویژه

۰۲۱۹۱۰۰۶۳۶۴

ورق ST52

لیست قیمت روز ورق ST52 فولاد مبارکه، اکسین اهواز با ضخامت مختلف

نمودار قیمت ورق سیاه

مشخصات فنی هر ورق ST52، از جمله نوع، سایز، قیمت ، استاندارد در لیست زیر آورده شده است.

ورق سیاه ST52 از ورق های ساختاری و زیربنایی است

ورق ST52

راهنمای خرید ورق ST52

امروزه فولاد ها با توجه به خواص و ترکیبات شیمیایی، به گروه های مختلفی تقسیم می شوند. یکی از معروف ترین و پر کاربرد ترین گروه های خانواده فولاد، گروه آلیاژ فولاد کم کربن می باشد. مقدار کربن این گروه حتی به کم تر از ۰.۲۵ درصد می رسد. خاصیت بارز این گروه، نرم بودن آن ها می باشد. این خانواده از آلیاژ های فولاد با توجه به استاندارد های آلمان، به اسم DIN EN 10027 شناخته شده اند. این نوع آلیاژ دارای ۴ دسته معروف می باشد که یکی از آن ها ورق st52 می باشد. استحکام کششی فولاد این ورق، حدود ۵۲ کیلوگرم بر مترمکعب می باشد. از این نوع آلیاژ ها به اشکال گوناگونی از جمله تیرآهن، ورق، لوله، میلگرد و… استفاده می شود. ورق st52 در صنعت کاربرد فراوانی دارد. جهت آشنایی با این نوع ورق ها ما را همراهی کنید.

ورق st52 چیست؟

به احتمال زیاد افرادی که در صنعت های مختلف کار می کنند، اسم ورق st52 را زیاد شنیده باشند. این ورق یکی از دسته های آلیاژ فولاد ساختمانی می باشد. این نوع آلیاژ به دلیل کاربرد های فراوانی که دارد، در صنعت از آن زیاد استفاده می کنند و جزو یکی از ورق های زیر بنایی صنعت می باشد. خاصیت بارز این نوع ورق ها، نرم بودن می باشد. حدود ۱.۶ درصد منگنز در ترکیبات این ورق ها به کار رفته است و به همین دلیل این ورق ها دارای خاصیت ارتجاعی و مقاوم به خمش می باشند. این ورق ها خاصیت ضد سایشی دارند و مقاومت کششی این ورق ها در محدود ۴۹۰ تا ۶۳۰ نانومتر قرار دارد.

ورق st52 دارای قابلیت ماشین کاری، شکل دهی، جوشکاری و… می باشد و به همین دلایل در صنعت بسیار محبوب می باشند. این ورق ها یکی از انواع ورق های سیاه می باشند که در فرایند نورد گرم تهیه می شود. نورد گرم فرایندی می باشد که فولاد در دمای ۹۲۷ درجه سانتیگراد معادل ۱۷۰۰ درجه فارنهایت نورد می شود. اسم دیگر این فولاد، فولاد ۱.۰۵۷۰ می باشد. شکل پذیری ورق های st52 از ورق st37 کم تر می باشد. کارخانه های مختلفی از جمله فولاد مبارکه، اکسین اهواز و… این نوع ورق را تولید می کنند. در ادامه متن مشخصات ورق st52 را بیان می کنیم.

 

ورق st52

 

ورق سیاه ST52 از ورق های ساختاری و زیربنایی است که در بخش های وسیعی از صنایع مختلف به کار گرفته می شود. با دارا بودن مقادیر قابل توجه از عناصر سیلیسیم و منگنز نسبت به ورق های ST37 و ST44 از خواص مقاومت در برابر پیچش و خمش، تحمل وزن و خاصیت ارتجاعی برخوردار است. ورق فولادی با عنوان کامل ST52-3N به مشتریان ارائه می گردد که حرف N از واژه Normalized گرفته شده است.

این ورق در ضخامت های مختلف دارای حدود ۰.۲ درصد کربن، ۰.۵۵ درصد سیلیس و ۱.۶ درصد منگنز می باشد. به همین خاطر خاصیت مقاومت به خمش و خواص ارتجاعی خود را مرهون عنصر Mn است.

خواص فیزیکی ورق

چگالی ورق st52 حدود ۷.۸۵ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد. نقطه ذوب آن در محدوده ۱۴۲۰ تا ۱۴۶۰ درجه سانتیگراد قرار دارد. دمای فورجینگ آن در محدوده ۲۵۰ تا ۱۰۵۰ درجه سانتیگراد قرار دارد. ضخامت آن ها از ۳ میلی متر تا ۱۰۰ میلی متر متغیر می باشد. ضریب الاستیسیته آن ها ۲۱۰ N/mm۲ می باشد. میزان کشیدگی این ورق ها در دقیقه کمتر از ۲۲ درصد می باشد.  استحکام کششی آن ها در محدوده ۴۹۰ تا ۶۳۰ N/mm۲ می باشد. همچنین استحکام تسلیمی آن در محدوده ۳۱۵ تا ۳۵۵ N/mm۲ قرار دارد.

هم چنین این ورق دارای قابلیت جوشکاری، شکل دهی و ماشین کاری است. به صورت مقاطع دیگر مانند تسمه و چهارپهلو نیز تولید و قابل عرضه می باشد.

در ابعاد ۱۵۰۰*۶۰۰۰ و ۲۰۰۰*۶۰۰۰ میلیمتر عرضه می شود.

در شرکت های داخلی و ابعاد بزرگتر در کمپانی های شرق آسیا و کشورهای اروپایی تولید می شود. ST52-3N را با استاندارد ۱.۰۵۷۰ نام گذاری کرده اند. در ضخامت های کمتر از ۴۰ میلیمتر، دارای تاب ارتجاعی حدود  ۳۵۰ می باشد. توان کششی کمینه این ورق ۴۹۰ و بیشینه ۶۸۰ نیوتن بر میلی متر مربع می باشد.

ترکیبات شیمیایی

یکی از ترکیبات مهم ورق st52 منگنز می باشد که حدود ۱.۶ درصد می باشد. این عنصر موجب استحکام نهایی و افزایش سختی آن می شود. یکی دیگر از عناصر آن کربن می باشد که حدود ۰.۲۴ درصد می باشد. عنصر کربن به کار رفته در آن، موجب ایجاد قابلیت جوشکاری و ماشینکاری می شود. عنصر دیگر آن سیلیسیوم می باشد که موجب ایجاد خاصیت ارتجاعی می شود. علاوه بر این عنصر ها، در آن گوگرد نیز به کار رفته است که قابلیت ماشینکاری آن را افزایش می دهد. یکی دیگر از ترکیبات شیمیایی آن فسفر می باشد. فسفر موجب ایجاد استحکام براده برداری و افزایش قابلیت ماشینکاری آن می شود.

S max P max Mn max Si max C ≤ ۱۶mm max
۰.۰۲۵ ۱.۶ ۰.۳ ۰.۵۵ ۰.۲۴

مشخصات فولاد st52

ورق st52 دارای استحکام بالایی می باشد و در عین حال وزن کمی دارد و سبک می باشد. به همین دلیل معمولا در سازه های کم وزن از این نوع ورق استفاده می کنند. این ورق ها در دسته فولادهای کم آلیاژ قرار دارند. از دیگر مشخصات مهم آن می توان به مقاوم بودن در برابر پیچش و ارتجاعی بودن آن اشاره کرد. این مقاومت آن ها به دلیل به کار بردن عناصر منگنز و سیلیسیم در ساختار آن ها می باشد. این ورق در مقایسه با ورق های st37 و st44 مقاومت بیشتری در برابر پیچش دارد و وزن بیشتری را تحمل می کند. در ساخت این ورق ها از کربن استفاده می شود. بنابراین به شما توصیه می کنیم که در سازه هایی که نیاز به حرارت دارند، از این ورق ها استفاده نکنید.

گاهی اوقات در کنار عدد ورق st52 عدد های دیگری آورده می شود که نشان دهنده مقاومت در برابر کشش و کیفیت آن می باشد. بنابراین این ورق ها نیز ممکن است چند نوع داشته باشند. مشخصات این نوع ورق تا حدی نزدیک به مشخصات ورق ck45 می باشد. دمای فورجینگ این ورق ها در محدوده ۸۵۰ تا ۱۰۵۰ سانتی گراد قرار دارد. این ورق ها باید حتما قبل از استفاده، به وسیله دستگاه UT تست شوند. این نوع ورق ها در شهر های اهواز و اصفهان و… تولید می شوند. از ۳ آزمایش UT، آزمایش کشش و آزمایش شیمیایی برای تشخیص آن ها استفاده می شود. در ادامه متن کاربرد ورق st52 را بیان می کنیم.

 

خرید ورق st52

 

کاربرد ورق st52

ورق st52 به دلیل خاصیت های منحصر به فردی که دارد، در صنعت از آن استفاده های زیادی می شود. به دلیل عنصر سیلیسیوم به کار رفته در آن ها، در برابر سایش مقاوم می باشند و به همین دلیل از آن ها در دیواره قطعات صنعتی، شاسی ماشین آلات، پل، جرثقیل، ریل و… استفاده می کنند. این ورق ها دارای قابلیت جوشکاری و شکل دهی می باشند، به همین دلیل در جوشکاری نیز از آن ها استفاده می شود. همچنین از آن ها در ساخت تسمه و چهارپهلو، سد سازی، خودرو سازی، ساخت سوله، ساختمان سازی، صنایع پتروشیمی و… استفاده می کنند. به طور کلی در هر صنایع یا سازه ای که استاندارد بودن آن اهمیت داشته باشد، استفاده می شود.

قیمت ورق ST52 با ضخامت مختلف

جهت حصول اطمینان مشتریان گرامی، شرکت فولاد سخت تمامی فولادهای آلیاژی را با سرتیفیکیت و آنالیزهای معتبر عرضه می کند.

جهت آگاهی از لیست محصولات و قیمت روز ورق ST52 و همچنین برای دریافت مشاوره تخصصی متالوژی با ما تماس حاصل فرمایید. ۰۲۱۹۱۰۰۶۳۶۴

قیمت ورق st52 عددی ثابت نمی باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد. با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، هر لحظه قیمت آن تغییر می کند. قیمت آن ها به عواملی از جمله ضخامت، ابعاد، کارخانه سازنده، وضعیت آن و… بستگی دارد. شما می توانید جهت اطلاع از آخرین و جدیدترین قیمت ها و خرید ورق st52، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای مشاهده لیست قیمت روز ورق ST52 کلیک کنید

 

"ورق

شرکت فولاد سخت؛ فعال در زمینه واردات و توزیع انواع ورق های آلیاژی از جمله  ST52 

نحوه محاسبه وزن ورق st52 :

برای تعیین وزن یک ورق، ابعاد مربوط به آن – شامل طول و عرض که به متر مشخص می‌شود – را با ضخامت ورق (بر حسب میلیمتر) ضرب کنید. نتیجه حاصل را در عدد ثابت ۷.۸۵ که نمایانگر چگالی فولاد است و به واحد گرم بر سانتی متر مکعب ارائه می‌شود، ضرب کنید.

کاربرد ورق st52

ورق st52 با خواص ویژه‌ای نظیر توان جوشکاری برجسته و کیفیت عالی در ماشین‌کاری، در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. این ورق در سه کیفیت متفاوت عرضه می‌گردد: نوع ۱ برای کارهای معمولی، نوع ۲ برای کارهای حیاتی و نوع ۳ برای جاهایی که جوشکاری اصلی است. به طور کلی، بهترین روش جوشکاری برای این آلیاژ، روش‌های مقاومتی و همجوشی است. ورق st52 همچنین در پروژه‌های عمرانی با اسکلت فولادی و در قیمت تعیین‌کننده‌ی اسکلت‌های فلزی در ساختمان‌ها نقش دارد. سایر کاربردها شامل ساخت قطعات صنعتی، پروفیل، تسمه‌های فولادی، تانک‌های نظامی، تراکتورهای کشاورزی، سیلندرهای هیدرولیک و به عنوان پایه برای تولید ورق‌های اسید شویی و دیگر قطعات صنعتی است.

ورق st52 یکی از محصولات فولادی پرکاربرد در صنعت است که به دلیل خواص منحصر به فرد خود در بسیاری از پروژه‌ها و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر به توضیح بیشتری در مورد کاربردهای ویژه این نوع ورق می‌پردازیم:

  1. صنعت ساختمان‌سازی: ورق st52 به دلیل مقاومت بالا و خواص جوشکاری خوب، در ساخت اسکلت‌های فلزی ساختمان‌ها، پل‌ها و سازه‌های فلزی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  2. صنعت خودروسازی: در ساخت قطعات خودرو، به ویژه در تانک‌های جنگی و تراکتورهای کشاورزی، از این نوع ورق بهره می‌برند.
  3. ساخت ماشین‌آلات: به دلیل خواص ماشین‌کاری برجسته، در ساخت قطعات و اجزاء ماشین‌آلات صنعتی و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  4. صنعت نفت و گاز: در ساخت لوله‌ها و تجهیزات نفتی و گازی، به خصوص در محل‌هایی که نیاز به مقاومت بالا در برابر فشار وجود دارد، از ورق st52 استفاده می‌شود.
  5. ساخت وسایل حمل و نقل ریلی: در ساخت قطارها و وسایل حمل و نقل ریلی دیگر، به دلیل مقاومت و دوام بالای این نوع ورق، از آن بهره می‌برند.
  6. ساخت تجهیزات ورزشی: در تولید تجهیزات ورزشی که نیاز به مقاومت و دوام دارند، نظیر تجهیزات بدنسازی، از ورق st52 استفاده می‌شود.
  7. ساخت قطعات فشار زیاد: سیلندرهای هون شده و هیدرولیک، که باید تحت فشار بالایی کار کنند، از این نوع ورق تولید می‌شوند.

این فهرست فقط برخی از کاربردهای متداول ورق st52 است و در واقع، به دلیل ویژگی‌ها و خواص برجسته این نوع فولاد، در بسیاری از صنایع و پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیست قیمت: ورق ST52

راهنمای خرید از شرکت فولاد سخت

پس از استعلام و بررسی قیمت محصول توسط شما با توجه به لیست قیمت قرار داده شده در سایت، کارشناسان فروش فولاد سخت، قیمت و مشخصات محصول، شرایط پرداخت، زمان بارگیری و تحویل محصول و سایر جزئیات سفارش شما را در به صورت پيش فاكتور به اطلاع شما می‌رسانند. پس از تایید پرداخت، واحد حمل و نقل فولاد سخت سفارش شما را ثبت می کند؛ بعد از تاييد قيمت كرايه توسط شما مشتری گرامی، طبق زمان‌بندی مذکور، نسبت به تحویل بار به آدرس و مشخصات دریافتی از مشتری، اقدامات لازم را اجرا می کند.

چند نکته در هنگام خرید

  • مشخصات فنی هر محصول، از جمله نوع، سایز، حالت، استاندارد، قیمت در لیست قیمت‌ها آورده شده است.
  • با توجه به نوسانات بازار، برای اطمینان از قیمت نهایی محصول، با کارشناسان فولاد سخت در تماس باشید
جهت خرید این محصول به فروشگاه آنلاین مراجعه کنید.
استعلام سریع قیمت